Ενημέρωση εκπαιδευτικών, γονιών και μαθητών ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. Γ΄ τάξης σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού

Το Κ.Ε.Σ.Υ. Τρικάλων σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων διοργανώνει ενημερωτική διαδικτυακή εκδήλωση την Τετάρτη 10 Μαρτίου 2021 και ώρα 11.00 π.μ. έως 1.00 μ.μ., με σκοπό την ενημέρωση των εκπαιδευτικών, των μαθητών Γ΄ Λυκείου και των γονιών τους σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού.
Το πρόγραμμα της διαδικτυακής εκδήλωσης έχει ως εξής:
α) Χαιρετισμός του Προϊσταμένου του Κ.Ε.Σ.Υ. Τρικάλων κ. Απόστολου Σπαθή
β) Χαιρετισμός της Διευθύντριας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Ελένης Ξυνοπούλου
γ) Εισήγηση της κ. Σπυριδούλας Γιαννέλου, εκπαιδευτικού με εξειδίκευση στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό του Κ.Ε.Σ.Υ. Τρικάλων, με θέμα « Οι νέες αλλαγές στο σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ».
δ) Εισήγηση του κ. Ιωάννη Παπαδόπουλου, Προέδρου του Τμήματος Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου και Σχεδιασμού του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, με θέμα «Ευκαιρίες και προοπτικές του Τμήματος Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου και Σχεδιασμού με έδρα την Καρδίτσα».
ε) Ερωτήσεις – απαντήσεις
Για τη συμμετοχή σας στην εκδήλωση παρακαλούμε να ακολουθήσετε τον ακόλουθο σύνδεσμο: https://minedu-secondary.webex.com/meet/aspathis

Παρακαλούνται οι κ.κ. Δ/ντές των σχολικών μονάδων να ενημερώσουν εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς.