ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ για  τα Κολέγια  του Ηνωμένου Κόσμου (United World Colleges – UWC)

Το 3ο Γενικό Λύκειο Τρικάλων επισκέφτηκε ο Αλέξανδρος Αναγνωστόπουλος, μαθητής του UWC East Africa στην Τανζανία με σκοπό να ενημερώσει τους μαθητές της Α’ Λυκείου σχετικά με τα Κολέγια του Ηνωμένου Κόσμου (United World Colleges – UWC).

Ο Αλέξανδρος μίλησε για το παγκόσμιο εκπαιδευτικό κίνημα και τον στόχο των Κολεγίων να μετατρέψουν την εκπαίδευση σε δύναμη που ενώνει έθνη και πολιτισμούς για την προώθηση της ειρήνης και ενός αειφόρου μέλλοντος. Μαθητές 16-18 ετών από όλον τον κόσμο ζουν και φοιτούν στα Κολέγια για τις δύο τελευταίες τάξεις του Λυκείου, ανεξαρτήτως κοινωνικού, οικονομικού και πολιτισμικού υπόβαθρου, με μερικές ή ολικές υποτροφίες. Διδάσκονται στα αγγλικά και αποκτούν το διεθνές απολυτήριο International Baccalaureate Diploma Programme (IB) που αναγνωρίζεται παγκοσμίως ως προσόν εισαγωγής σε πανεπιστήμια όλου του κόσμου.

Η Ελληνική Επιτροπή των Κολεγίων του Ηνωμένου Κόσμου (United World Colleges – UWC) προκηρύσσει και φέτος υποτροφίες (μερικής ή ολικής κάλυψης) για μαθητές και μαθήτριες πρώτης και δευτέρας λυκείου από όλη την Ελλάδα. Η προθεσμία αποστολής αιτήσεων είναι στις 31 Δεκεμβρίου 2023.