Επίσκεψη του 3ου ΓΕΛ «Οδυσσέας Ελύτης» στην Κωνσταντινούπολη

Οι εκπαιδευτικοί του 3ου ΓΕΛ Τρικάλων «Οδυσσέας Ελύτης» πραγματοποίησαν προπαρασκευαστική επίσκεψη στο Λύκειο  Maltepe Kadir Has Anadolu  στην Κωνσταντινούπολη στo πλαίσιo του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ με τίτλο «ΟΧΙ στην Κλιματική αλλαγή, ΝΑΙ στη Συστημική! Στόχος μας ένα ασφαλές, «πράσινο» και δημοκρατικό σχολείο».

Συγκεκριμένα, οι εκπαιδευτικοί Μαρία Σαμαρά και Ευθυμία Σαμαρά , ταξίδεψαν στην Κωνσταντινούπολη το διάστημα  19-22 Φεβρουαρίου 2023 με σκοπό να προετοιμάσουν την επικείμενη επίσκεψη των μαθητών τους στο εν λόγω σχολείο, τον Μάιο του 2023.

Κατά την πρώτη ημέρα της επίσκεψης, Δευτέρα 20-02-2023, έγινε η πρώτη συνάντηση στο σχολείο, όπου τις υποδέχτηκε ο διευθυντής, κος Ali Doygun, μαζί με τους δύο υποδιευθυντές και τη συνάδελφο-υπεύθυνη του προγράμματος, κα Seda Dincer. Μετά τις συστάσεις, προσφέρθηκε ο πατροπαράδοτος καφές για το καλωσόρισμα και στη συνέχεια οι μαθητές της παιδαγωγικής ομάδας Erasmus πραγματοποίησαν ξενάγηση στο σχολείο. Πρόκειται για ένα παλιό κτήριο το οποίο όμως διατηρείται σε άριστη κατάσταση, και είναι πλήρως εξοπλισμένο με μηχανήματα σύγχρονης τεχνολογίας (διαδραστικούς πίνακες σε κάθε αίθουσα, εξοπλισμένα εργαστήρια φυσικών επιστημών, κλειστό γυμναστήριο, αποδυτήρια, αίθουσα μουσικής, βιβλιοθήκη, ευρύχωρα γραφεία προσωπικού, κυλικείο με εστιατόριο κλπ.). Ακολούθησε προβολή βίντεο που ετοίμασαν οι μαθητές μας για τους Τούρκους φίλους τους, το οποίο έγινε δεκτό με ενθουσιασμό από τους Τούρκους μαθητές που ήταν γεμάτοι απορίες για τη ζωή των Ελλήνων συνομηλίκων τους. Αφού παρουσίασαν με τη σειρά τους τις εργασίες τους για την Διεθνή Ημέρα εξοικονόμησης Ενέργειας -Save Energy Day που ανέβασαν στην πλατφόρμα eTwinning στο εργαλείο wakelet , οι μαθητές συνομίλησαν με τους συνομηλίκους τους από Ελλάδα και Ιταλία και κατέληξαν σε συμπεράσματα σχετικά με τους τρόπους εξοικονόμηση ενέργειας στην κάθε περιοχή από τις τρεις του πρότζεκτ.

Τη δεύτερη μέρα εργασιών, Τρίτη 21-02-2023, παρουσιάστηκε από μέλος της ελληνικής ομάδας Erasmus συνέντευξη με έναν από τους ιδρυτές της Apple, Steven Wozniak σχετικά με την ψηφιακή μεταστροφή, τους κινδύνους της, ποιοι είναι περισσότερο εκτεθειμένοι σε αυτούς και πώς έχει εξελιχθεί η ασφάλεια στο διαδίκτυο στο πέρασμα των ετών. Ακολούθησε συζήτηση και ανταλλαγή εμπειριών για το θέμα. Το απόγευμα πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Βοτανικό Κήπο Nezahat Gӧkyigit προκειμένου να συνεχιστεί η έρευνα σχετικά με την κλιματική αλλαγή και τις συνέπειές της.

Την τρίτη και τελευταία ημέρα της επίσκεψης, Τετάρτη 22-02-2023, έγινε η 4η προγραμματισμένη διαδικτυακή συνάντηση των ομάδων στην πλατφόρμα eΤwinning. Οι μαθητές έλαβαν μέρος σε ψηφιακά εργαστήρια, στη συνέχεια ανέβασαν τις εργασίες τους ομαδοσυνεργατικά – δουλεύοντας πάντα σε διεθνή γκρουπάκια στην πλατφόρμα, παρακολούθησαν ένα ντοκιμαντέρ που δημιούργησαν οι Έλληνες μαθητές σχετικά με τους κινδύνους των μέσων κοινωνικής δικτύωσης και τέλος δημιούργησαν ένα ερωτηματολόγιο (survey) σχετικά με τις ψηφιακές γνώσεις και την ψηφιακή ασφάλεια  στο σχολικό τους περιβάλλον. Τα αποτελέσματα του survey θα αποτελέσουν μέρος της κοινής τους εργασίας για τις επόμενες προγραμματισμένες ψηφιακές συναντήσεις. Στο τέλος σχεδιάστηκαν αυτές οι μελλοντικές δραστηριότητες/επισκέψεις σύμφωνα πάντα με τους σκοπούς του προγράμματος.

Η συνάντηση έκλεισε με μία εγκάρδια συνομιλία μεταξύ μαθητών και καθηγητών στο τέλος της οποίας έλαβε χώρα η τελετή απονομής των πιστοποιητικών στις εκπαιδευτικούς. Όλοι συμφώνησαν ότι αυτή ήταν η πιο ενδιαφέρουσα συνάντηση μέχρι τώρα.

Αργότερα έγινε η προγραμματισμένη επίσκεψη στο Μουσείο Κλιματικής Αλλαγής Gashane. Το Μουσείο Κλίματος, το οποίο παρακολουθεί στενά την ατζέντα για το κλίμα με εκδηλώσεις όπως εκθέσεις και συνομιλίες, στοχεύει στην ευαισθητοποίηση σχετικά με λύσεις που θα δώσουν ζωή σε βιώσιμες συνθήκες διαβίωσης.

Με εκτίμηση,

Η Παιδαγωγική Ομάδα                                                    Ο Δ/ντής